Kliimaminister Kristen Michali sõnul on digitaliseerimise hoogustamine oluline ettevõtete konkurentsivõime suurendamiseks ja keskkonnariskide maandamiseks. „Uued digilahendused aitavad teha informeeritud otsuseid kogu ehitise eluringi vältel, mis tähendab majanduslikku kasu ressursside targemast kasutamisest. Uuringud on näidanud, et digilahendused, mis aitavad ressursse paremini kasutada, vähendavad heitmeid kuni 20 protsenti. Digilahenduste toetus kasvatab Eesti ehitusettevõtete konkurentsivõimet ning loodud lahenduste kasutamine aitab lisaks majanduslikule kasule hoida loodust,“ ütles Michal.
Riigi Tugiteenuste Keskuse elukestva õppe ja IT-arenduse talituse juhataja Marge Kõiva sõnul on e-hüppe toetus mõeldud kõigile ehitusvaldkonnaga seotud era- ja avaliku sektori esindajatele, kes ise uuenduslikke ehitusvaldkonna digitooteid arendavad või soovivad oma tööprotsesse juba olemasolevate digilahenduste kaudu uuele tasemele tõsta. „Toetust saab küsida rakenduste arendamiseks, arendust ettevalmistava eelanalüüsi läbiviimiseks, samuti protsesside uuendamiseks, uuendamist ettevalmistava ärianalüüsi läbiviimiseks ja koolitusteks,“ rääkis Kõiva.
Esimeses voorus said toetuse näiteks kinnisvaraarendusettevõte Liven, et töötada välja virtuaalreaalsusel põhinev tehnoloogia, millega klient saab osaleda oma uue kodu kujundamises. Maamõõdubüroo Geodeesia24 sai toetust laserskänneerimisseadme soetamiseks, et viia geodeetilised andmed 3D kujule. Toetusi said ka ülikoolid. TalTechi digilahendus edendab süsinikujalajälje hindamist ehitussektoris ja Eesti Kunstiakadeemia loob tööriista kortermajade fassaadide tehaseliseks rekonstrueerimiseks. Mitukümmend ettevõtet sai tööprotsesside tõhustamiseks toetust kaasaegse projekteerimistarkvara soetamiseks.
Toetuse maksimaalne suurus on 160 000 eurot ja toetuse määr on kuni 50%. Taotlusi on võimalik esitada alates 20. novembrist kuni 05. jaanuarini 2024 Riigi Tugiteenuste Keskuse E-toetuste keskkonnas. Huvilised saavad 29. novembril kell 10 osaleda ka veebis toimuval vooru infopäeval, mille liitumislink on siin avaneb uues vahekaardis. Rohkem infot programmi ja taotlemise tingimuste kohta leiab lehtedelt www.rtk.ee/ehituseehupe ning ehupe.eehitus.ee avaneb uues vahekaardis. Viimasel on ka ülevaade esimese taotlusvooru tulemustest.
E-hüppe programm kestab kuni 2025. aasta lõpuni. Programmi kogueelarve on 4,5 miljonit eurot, mida rahastab Euroopa Liit taasterahastu NextGenerationEU vahenditest. Meetme eesmärkide saavutamise eest vastutab Kliimaministeerium. Taotlusvooru korraldab ja projekte aitab vahendusasutusena ellu viia Riigi Tugiteenuste Keskus.
Taotlusvooru info ja kontakt:
Aali Lilleorg
RTK teenusekoordinaator
aali.lilleorg@rtk.ee
663 1946